9

Vitrin Meyvesi

50+

Meyve Türü

2000+

Ağaç

AVAKADO

Avokado (Persea americana), anavatanı Orta Meksika olan çiçekli bitkiler (kapalı tohumlular) sınıfından tarçın ve kafur ağacını da içine alan defnegiller  familyasına ait bir ağaç ve bu ağacın meyvelerinin adıdır.

MANGO

Mango, kapalı tohumlulardan Anacardiaceae familyasının Mangifera cinsine ait tropik, astropik ağaçlarının verdiği etli meyveye denir.

PİTAYA

Pitaya, bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin (tatlı pitaya) olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır.

KAKİ

Trabzon hurması (Diospyros kaki), Japon hurmasıcennet hurması ya da Akdeniz hurması, yöresel adı ile ambe veya amme; abanozgiller (Ebenaceae) familyasından, Akdeniz Bölgesi gibi subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türü ve bunun meyvesine verilen ad.

PAPAYA

Papaya’nın ana vatanının Güney Meksika ve Orta Amerika olduğu sanılmaktadır. Ona “kavun ağacı” meyvesine de, kavun ağacı yemişi denmektedir.

KAMKAT

Kamkat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak yayılış gösteren, Turunçgil ailesinin en ufağı olan ve kumkuat, kamkat gibi farklı isimleriyle de bilinen çalı formunda bir bitkidir.

FEJİO

Kaymak ağacı (Feijoa sellowiana), mersingiller (Myrtaceae) familyasından bir bitki türü. Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Arjantin ana vatanıdır. Meyvesi yeşil renktedir. Ceviz büyüklüğündedir.

ŞEKER ELMA

Mango, kapalı tohumlardan Anacardiacea familyasının Magifera cinsine ait tropik, astropik ağaçlarının verdiği etli meyveye denir. Bu meyve, anavatanı olan Hindinstan’dan dünyaya yayılmıştır.

BUDA ELİ LİMONU

Buda’nın eli ağaçcık formundadır.eyvesi insan parmakları gibi parçalara bölümlenmiş, çok hoş kokulu bir turunçgil türüdür.Çiçekleri oldukça iri ve bol ve uzun kokuludur.Yediveren bir tür olup yaz kış çiçeklenebilmektedir.